[2019-09-16] Dev Blog PI header

Blog autorów gry: Ulepszenia w playlistach

16-09-2019 12:00

Gdy ogłosiliśmy nasze plany na R4, znalazło się wśród nich kilka dużych zmian dotyczących playlist: wprowadzenie playlisty dla początkujących, aktualizacje playlist rankingowych i swobodnych, jak również inne ulepszenia. W celu wprowadzenia tych zmian utworzyliśmy komórkę odpowiedzialną za playlisty – międzywydziałowy zespół, pracujący nad playlistami. Wraz ze zmianami wprowadzanymi w playlistach chcemy lepiej poprowadzić nowych graczy, stworzyć zdrowsze środowisko rywalizacji na wyższych rangach, jak również znaleźć lepsze sposoby na przekazywanie informacji w celu ułatwienia przejścia z trybu swobodnego do rankingowego.

Niniejszy wpis na blogu autorów gry ma na celu wytłumaczenie zmian i ulepszeń wprowadzonych do playlist w trakcie R4, jak również wytłumaczenie, w jaki sposób pracujemy nad polepszeniem rozgrywki dla wszystkich rodzajów graczy w naszej społeczności.


PROWADZENIE NOWYCH GRACZY

Rainbow Six Siege to skomplikowana gra, nawet dla graczy obeznanych z FPS-ami. Siege wymaga dużo więcej niż tylko strzelania, a ogromna baza wiedzy o grze wymaga systematycznego zgłębiania w miarę rozwoju każdego gracza. W miarę zwiększania skali gry zdaliśmy sobie sprawę, że musimy rozpocząć pracę nad złagodzeniem skokowego wzrostu poziomu trudności dla nowych graczy i sprawniejszym wprowadzeniem ich w grę.

Wejście do trybu swobodnego PvP w ramach pierwszej rozgrywki w Rainbow Six jest przytłaczające i dla nowych graczy łatwo może zmienić się we frustrujące doświadczenie. Stworzenie playlisty dla początkujących oferuje nowym graczom mniej skomplikowaną, kompaktową rozgrywkę. Dzięki wykorzystaniu zaledwie trzech map (wyłącznie w trybie Bomba) i ograniczeniu maksymalnego poziomu uprawnień do 50 chcieliśmy stworzyć przestrzeń dla nowych graczy, w której będą mogli uczyć się gry w swoim własnym, nieco bardziej kontrolowanym środowisku.

Playlista dla początkujących to tylko jeden z etapów naszego planu, mającego na celu poprawienie rozgrywki dla nowych graczy. Stale poszukujemy nowych sposobów na informowanie, prowadzenie i edukowanie naszych graczy. Ekran wyboru operatora zawiera teraz poziom trudności rozgrywki i pełne informacje o wyposażeniu. Dodaliśmy również domyślne zestawy wyposażenia dla nowych graczy. Co więcej, zbieramy wszystkie uwagi i rozumiemy, że ograniczenie poziomu uprawnień uniemożliwia nowym graczom rozgrywkę ze swoimi znajomymi. Częściowym rozwiązaniem tego problemu będzie nadchodząca playlista nierankingowa (więcej na ten temat poniżej), ale w dalszym ciągu szukamy nowych sposobów na ulepszenie playlisty dla początkujących, nie zmieniając fundamentalnego jej celu.


ZACHĘCANIE DO RYWALIZACJI

Po drugiej stronie skali chcieliśmy również stworzyć lepsze warunki dla gry rankingowej dla naszych najbardziej oddanych graczy, którzy szukają jak najwyższego poziomu rywalizacji. Chcieliśmy stworzyć im warunki, które lepiej odzwierciedlają Pro League, poprawiają równowagę konkurencyjną trybu rankingowego pod wszystkimi względami, jak również nawiązać długofalowe zaangażowanie z graczami i trybem rankingowym. Nadszedł czas, żeby oznaczenie Beta zniknęło z opisu trybu rankingowego.

Zaczęliśmy od wprowadzenia opcji Wybierz i zbanuj w trybie rankingowym, co stanowiło pierwszy krok, przybliżający tryb rankingowy do Pro League. To logiczne rozwiązanie, związane ze zwiększającą się z sezonu na sezon liczbą naszych operatorów pomaga w zmianie mety, pełni funkcję języczka u wagi balansu rozgrywki i odświeża doświadczenia płynące z zabawy w każdym kolejnym meczu.

W kolejnym kroku postanowiliśmy nieco wstrząsać rozkładem graczy w ramach rang. Przeciętny gracz plasował się w randze złotej, ale wiedza, którą pozyskaliśmy dzięki uwagom graczy oraz zebranym przez nas danym wskazywała na to, że awansowanie w niższych rangach jest niezwykle trudne i demotywuje do walki o wyższe poziomy. Dlatego też dodaliśmy piątą rangę do rangi miedzianej, brązowej i srebrnej, jak również usunęliśmy czwartą rangę z rangi złotej – dzięki temu poruszanie się graczy na niższych rangach daje teraz lepsze poczucie awansowania na wyższe poziomy.

Poza tym dodaliśmy nową rangę dla naszych najlepszych graczy. Każdy gracz, który osiągnie poziom 5000 MMR wejdzie do rangi mistrzowskiej i zostanie sklasyfikowany w rankingu. Im więcej masz punktów MMR, tym wyższa pozycja w randze mistrzowskiej. Uważamy, że takie posunięcie wzmocni ducha rywalizacji na najwyższym poziomie rozgrywki i da naszym najlepszym graczom motywację do walki o miejsca w rankingu.

Kolejne zmiany, które pojawią się w trybie rankingowym w Sezonie 3 R4 skupiają się na poprawie zdrowia, równowagi i spójności rywalizacji. Ograniczenia rangi uniemożliwią wspólną rozgrywkę graczom o różnicy przekraczającej 1000 MMR, dzięki czemu niemożliwe będzie boostowanie, a nowa pula map w trybie rankingowym zostanie zmniejszona z 14 do 12. Będziemy zbierać uwagi na temat tych zmian od samego początku nowego sezonu, aby przekonać się, jakie poprawki i zmiany wprowadzać w dalszej kolejności.


UŁATWIANIE PRZEJŚCIA

Przejście pomiędzy swobodnym i rankingowym trybem rozgrywki może być przytłaczające ze względu na ogromną różnicę pomiędzy rodzajami graczy w obu trybach – zarówno pod względem mentalności i stylu rozgrywki, jak i poziomu osobistego komfortu. Chęć złagodzenia tej właśnie różnicy była dla nas głównym motywatorem przy projektowaniu nowej playlisty nierankingowej.

Playlista nierankingowa zachowuje wszelkie zasady i ustawienia trybu rankingowego, ale bez presji rang, punktów MMR ani – co najważniejsze – ograniczeń w rangach. Gracze mogą się tutaj rozgrzać w bardziej skupionej atmosferze, bez żadnych ograniczeń stworzyć oddziały ze swoimi znajomymi oraz zaznajomić się z zasadami rankingowymi przed wykonaniem kolejnego kroku naprzód.

Playlista nierankingowa to nowy dodatek do gry, który – mamy nadzieję – spełni potrzeby naszych graczy. W czasie trwania tego sezonu będziemy zbierać dane, dzięki którym przekonamy się, czy osiągnęliśmy spodziewane rezultaty!


DOSTARCZANIE WIĘKSZEJ LICZBY ISTOTNIEJSZYCH INFORMACJI

I ostatnia duża zmiana: informacja i wiedza to podstawa rozgrywki w Siege, ale czasami znalezienie takowej informacji może być problematyczne. Aby lepiej posegregować ogrom wiadomości dostępnych na temat gry i aby skutecznie informować naszych graczy o wszelkich zmianach, dokonaliśmy kilku ulepszeń.

W playliście swobodnej poprawiliśmy poziom zrozumienia dzięki dodaniu ekranu “Lokacje”, który pozwala graczom na wybranie ich punktu odrodzeń w ataku, a dla drużyny broniącej podświetla pomieszczenie z celem. W trybie rankingowym stworzyliśmy przewodnik rankingowy, gdzie zamieściliśmy zasady trybu rankingowego, naszą politykę rozdawania banów, aktualną rotację map, informacje o rangach i ich dystrybucji, jak również wiele innych informacji, dzięki którym gracze decydujący się na rozgrywkę w trybie rankingowym będą lepiej przygotowani i poinformowani.

Uważamy, że wszystkie wprowadzone przez nas zmiany w playlistach poprawią obcowanie z grą dla wszystkich rodzajów graczy. Te zmiany to oczywiście nie koniec wprowadzanych przez nas ulepszeń. Czekamy na wasze uwagi, dzięki którym jeszcze bardziej poprawimy funkcjonalność playlist.


Już wkrótce nasza komórka odpowiedzialna za playlisty przekaże wam kolejne informacje!

Zalecane

[2019-10-10] Mini Battle Pass

MINI PRZEPUSTKA BOJOWA: MÓW MI HARRY

Faza 1 Przepustki Bojowej Rainbow Six Siege rozpocznie się podczas Operacji Ember Rise i będzie trwała od 15 do 21 października (włącznie).

15-10-201909:00 AM

Zobacz więcej

[2019-10-08] SI2020 Event Guide Header

SIX INVITATIONAL 2020 – PRZEWODNIK PO WYDARZENIU

Czwarta edycja Six Invitational odbędzie się w Montrealu, w lutym 2020 roku

08-10-201912:00 PM

Zobacz więcej